info@osmanbalcigil.com Idefix
  • Turkish
  • English
POSTA GAZETESİ:

“Osman Balcıgil’in Yeşil Mürekkep’i, Sabahattin Ali’nin hayatına dair incelikli bir çalışma. Kitap, usta yazarın hayatının önemli duraklarına uğruyor.”

Medyada Yeşil Mürekkep

ATLAS TARİH:

Osman Balcıgil “Bilginin Efendisi”nde yüzyıllardır özellikle batıda  çok tartışılan, anlaşılmaya çalışılan İslam düşünürü İbn Arabi ile Tapınak Şövalyeleri’nin kapısını Türk okurlar için aralıyor.

Medyada Bilginin Efendisi

RADİKAL KİTAP:

Ters Kanatlı Şahin, yakın dönem tarihini arka planı yapmış bir roman. Gizli servislerin maceralı dünyasında bir gezintiye çıkmak isteyenlere…

Medyada Ters Kanatlı Şahin

Afife Jale
Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale. Başta babası olmak üzere, Şeyhülislam, Dahiliye Nazırı, Şehremini gibi koca koca adamlar üzerinde tepindiler, yılmadı.

Karanlık Oda
İllüstrasyonlarını KUTLUKAN PERKER’in çizdiği “KARANLIK ODA”da, anti emperyalist üç kuşağın mücadelesi anlatılıyor.

İpek Sabahlık
SUAT DERVİŞ, hayata ağzında altın kaşıkla merhaba dedi. Son nefesini yoksulluk içinde verirken, üzerinde saraylı annesinin hediyesi İPEK SABAHLIK örtülüydü.

Yeşil Mürekkep
Devletin sopası kafasına inerken, yazdığı birbirinden önemli eserlere bir yenisini eklemek üzereydi, Sabahattin Ali.

Celile
Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in sevgilisiydi. Muhteşem bir hayat yaşadı. Tam da Osmanlı, küllerinden yeniden doğarken…

53. Risale
10. Yüzyılda bilime, sosyal hayata ve siyasal ilişkilere yön veren bir kardeşlik kuruluşu olan İhvan-ı Safa’nın dudak uçuklatan serüveni.

Mason Locasında Aşk ve Kılıç
Masonlukla ilgili ilk Türk romanı… Cemaleddin Afgani’nin soluk kesen hikayesi ve bir Üstad-ı Muhtere’in inanılmaz manevrası…

Pisagor Tepkisi
Hazreti İsa’nın sahte bir peygamber olup olmadığının, Gezi Direnişi ile ne ilgisi olabilir? İki papaz ve bir kızın inanılmaz öyküsü.

Dante’nin İstanbul Cehennemi
“Cehennemin en sıcak yerine kim gidecek?”. İtalyan kökenli Pisani, İstanbul dekorunda Cehennemi yeniden yaşıyor.

Zerdüşt’ün Sırrı
Bilge Rahip tarafından İ. Ö. 500’lerde kaleme alınan Zerdüşti’liğin kutsal kitabı Avesta, ortaya nasıl çıkacak? Nefes nefese bir serüven.

bilginin-efendisi

Bilginin Efendisi
1200’lerde Şam’dan Northumbria’ya, 2000’lerde Üsküdar’dan Cambiridge’e uzanan muhteşem bir tarih serüveni.

Ters Kanatlı Şahin
Karşı casusluk örgütü Ters Kanatlı Şahin’in soluk kesen yirmi yılını okurken, aydınlatılmayı bekleyen bazı soruların cevaplarına biraz daha yaklaşacaksınız!

Yeşil Mürekkep

Ela gözlü pars: C E L İ L E

Osman Balcıgil Kitapları

Bir ‘Sabahattin Ali’ Romanı: YEŞİL MÜREKKEP

Sabahattin Ali, Bulgaristan’a kaçmasını sağlayacak kişinin istihbarat ajanı olduğunun farkına varamadı. Kendisini, adı ölüm olan o dipsiz kuyuya bıraktı. Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna gibi romanlar, öyküler ve çoğu şarkı olacak şiirlerini yazamaya devam edemeyecekti artık. Devlet eliyle öldürülmüş, Ankara ismini vereceği yeni romanı yarım kalmıştı.

Başkentte devletin acımasız çarklarının nasıl döndüğünü, siyasilerin ve bürokratların kirli ellerinin nerelere uzanabildiğini yazacaktı mümkün olsa. Yazamadı. Başına indirilen bir odun parçasıyla, kanlar içinde yere yığılırken, cebinden Yeşil Mürekkep’li dolmakalemi düştü. Çantasından, yeni romanının sayfaları savruldu. Yazıları yetim kaldı.

Biricik kızı Filiz de öyle. Gözleri bir daha açılmamak üzere kapandığında, güzel Aliye’nin fotoğrafları cüzdanında ağlıyordu. Kısacık bir hayata, nesilden nesile miras kalacak eşsiz eserler sığdırmayı başarmış, vatansever bir aydındı Sabahattin Ali.

Yazılarıyla haksızlığa, baskıya ve dayatmalara başkaldıran, aşka aşık bir sevda adamıydı. Celile’nin yazarı Osman Balcıgil’in kaleminden dökülen Yeşil Mürekkep, acılı kuşağın mücadelesini tarihe not düşen emsalsiz bir roman.

Ela gözlü pars: C E L İ L E

Osmanlı’nın en güzel kızıydı, zamanla en çekici kadını oldu. Saray ressamı Fausto Zonaro’nun rahle-i tedrisatından geçti. Paris ve Roma’da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle kayıt ettirdi.

Padişah hafiyeleriyle, balkan çetecilerle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu… Korku nedir, hiç bilmedi!

Gönlünü kendinden dört yaş küçük Yahya Kemal’e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars.

celile-nazim

OSMAN BALCIGİL

1955 yılında İstanbul’da doğdu. İktisat eğitimi aldı, ihtisasını İşletme İktisadı üzerine yaptı. Buna karşılık, eğitimini aldığı mesleği neredeyse hiç icra etmedi. Şanslıydı, işi, aynı zamanda “yapmak istediği iş” oldu. 1975’den itibaren hep yazdı. Önce gazetecilik ardından televizyonculuk yaptı. Son yedi yıldır zamanının tümünü yazmaya ayıran ve bu süre zarfında altı romanı yayınlanan Balcıgil İstanbul’da yaşıyor.
null

GAZETE

Ulusal gazete ve dergilerin haber bölümlerinde muhabir, editör ve yönetici olarak uzun yıllar çalıştı. Yeni Gündem ve Tempo görev yaptığı haftalık dergilerden bazılarıdır. Cumhuriyet’in ve Hürriyet’in pazar ilavelerine yazdığı toplumsal içerikli yazıları ilgi çekti.

Aynı gazetelerde yazdığı günlük yazıların yanısıra araştırma ve incelemeleriyle de ses getiren Balcıgil’in çalışmaları pekçok ödüle layık görüldü. Latin Amerika’da yaptığı, İnkaların Torunları Şaşkın isimli çalışma 1988 yılında Gazeteciler Cemiyeti tarafından yılın röportajı olarak seçildi.

null

TELEVİZYON

Gazetecilik çalışmalarından sonra ağırlığı televizyona veren Balcıgil, Show, ATV, Kanal 6, Star, HBB gibi döneminin en önemli televizyon kanallarında Haber Müdürlüğü ve Haber Dairesi Başkanlığı yaptı.

Star TV’de yayınlanan ve Türkiye’nin ilk gece haber programı olan Osman Balcıgil’le Gece Hattı’nı ve dönemin en başarılı tartışma programı olan Kırmızı Koltuğu hazırladı ve sundu. Balcıgil HBB kanalında dört yıl süreyle Haber Dairesi Başkanlığı yaptı, haftalık programlar gerçekleştirdi ve ana haber bültenini hazırlayıp sundu.

null

ARAŞTIRMA

Gazetecilik ve televizyonculuk yaşamını 2000 yılında noktalayan Balcıgil, aktif olarak habercilik yaptığı süre zarfında birbirinden önemli araştırmalara imza attı. Türkiye süratle 80 uçurumuna yuvarlanırken, 1960 Anayasası’nı tartıştığı Anayasa isimli kitabını yayınladı. 80 İhtilali idam sehpalarını kurmaya hazırlanırken, Ölüm Cezası ve İdamın Günlüğü isimli iki kitabıyla askeri diktatörlüğe karşı çıktı.

Balcıgil’in Güney Amerika’da yaptığı çalışmaları Latin Amerika’nın Atar Damarları isimli kitabında toplandı. Gazete ve dergilerde yayınlanan toplumsal içerikli yazıları ise Toplum: Layığı Bu Değil adı altında yayınlandı.

Türkiye Nereye - Sokak TV

Fuar Sohbetleri

Osman Balcıgil Kitapları

TÜRKİYE’DE 2016 YILININ EN ÇOK OKUNAN ROMANI

Ela Gözlü Pars: Celile, 8 ayda 65 kez basıldı.