Bilginin Efendisi

Kadavra kadar itaatkâr Cizvit rahipleriyle, din eğitimini Üsküdar’daki dergâhta alan Cambridge’li gencin soluk kesen mücadelesi… Sıra dışı bir serüven!

BİLGİNİN EFENDİSİ

Doğu-batı kırması genç, Tapınak Şövalyeleri’ne ait ve içinde İbn Arabi’nin el yazmaları da olan kütüphaneyi günışığına çıkartabilecek mi? Evet, ama hiç de kolay olmayacak! Çünkü kütüphane, iki tılsımlı gömlek tarafından korunmaktadır…

1200’lerde Şam’dan Northumbria’ya, 2000’lerde Üsküdar’dan Cambridge’e uzanan soluk soluğa bir tarih romanı…
Tapınak Şövalyeleri’nin aydınlanmalarının kutsal topraklarda doğulu tarikatlar tarafından sağlandığı biliniyor. Edindikleri bilgilerle Avrupa’ya dönen şövalyeler, Avrupa aydınlanmasında önemli bir rol oynamışlardı.

Peki, Tapınak Şövalyeleri’nin aydınlanmalarını sağlayan tarikatlar acaba hangileriydi, düşünce akımları nelerdi, filozoflar kimlerdi? Bu konu hep ağır bir sır perdesinin arkasında, saklı kaldı. Batılı olsun doğulu olsun araştırmacılar “nedense” bu perdeyi aralamaktan hep kaçındılar. Bilginin Efendisi ile birlikte, işte bu sır perdesi aralanıyor!

İbn Arabi batılı entelektüellerin iyi bildiği bir isim. Türkler ise ondan pek haberdar değil. Her türlü karalama ve yıldırma çabasına rağmen tarihe adını Büyük Âlim olarak yazdırmayı başaran İbn Arabi, yaşadığı dönemde doğunun en önemli filozoflardan biriydi. Kuşkusuz bugün de öyle.

Mevlana’nın “Okyanus!” diye nitelediği İbn Arabi, savunduğu düşünceler nedeniyle sadece engizisyoncu Avrupa’da değil, Osmanlı da dâhil olmak üzere tüm İslam coğrafyasında hep kuşkuyla anıldı, yok sayıldı, üzeri örtüldü. Mezarı bile ortadan kaldırılmaya çalışıldı.

Bilginin Efendisi’nin sayfalarında dolaşırken, medeniyetler ve dinler tarihinin ne kadar çarpıtılmış olduğunu göreceksiniz. Engizisyoncu Vatikan ve kadavra kadar itaatkâr Cizvit rahiplerinin bilimin gelişmesine karşı verdikleri savaş tüylerinizi ürpertecek. Ünlü kâhin Nostradamus ve benzeri batılı aydınların boy vermesinde, doğunun oynadığı role şaşıracaksınız.

Destek Yayınları tarafından basılan, Osman Balcıgil’in yeni kitabı Bilginin Efendisi ile “bilim” ve “mistisizm” kavramları, “doğu” ve “batı” sözcükleri artık sizin için eskisinden farklı anlamlar ifade edecek.

RESİM

FİLM