Karanlık Oda

İllüstrasyonlarını KUTLUKAN PERKER’in çizdiği,
OSMAN BALCIGİL’in yeni kitabı “KARANLIK ODA”da,
anti emperyalist üç kuşağın mücadelesi anlatılıyor.

Türkiye’nin emperyalizm tarafından dize getirilme serüveni yeni değil. 150 yıldır, emperyalizmin baskısı altındayız ve baskı her geçen gün artıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatansever güçlerin çabasıyla derin yaralar alarak da olsa atlattık.

İkinci Dünya Savaşı’nı yara almadan atlatmamızı sağlayansa, dönemin tek partisi CHP ve “birinci adam”ı İsmet İnönü oldu.

KARANLIK ODA’da, Anadolu topraklarının söz konusu iki dünya savaşında emperyalist baskı altına nasıl alındığı, kararlı bir anti emperyalist mücadeleyle, sömürgeci devletlere karşı nasıl direnildiği anlatılıyor.

Peki, emperyalizmin baskısını çok yakın ve derinden hissettiğimiz bugünlere nasıl geldik?

Uğruna kan döktüğümüz, can verdiğimiz vatanımızı, yabancılara karış karış kimler ve nasıl peşkeş çekiti?

Bir başka deyişle emperyalizmin yerli işbirlikçileri kimler?

50’li yıllardan bu yana, kendisini vatanından sorumlu hisseden gençlik tarafından yükseltilen “anti emperyalist mücadele bayrağı” en çok da kimlerin hedefi oldu?

68 ve 75 kuşağı diye adlandırabileceğimiz iki devrimci jenerasyon, ülkemize göz diken emperyalistler ve işbirlikçileri tarafından nasıl kıyımdan geçirildi?

Bugün kendisine “anti emperyalist” diyen eskinin sağcı militanları, 6. Filo ülkemize göz dağı vermek üzere limanlarımızı ziyaret ederken, neden seccadelerinin yönünü ABD donanmasına çevirerek namaz kıldılar?

Karşılığında ne aldılar? Bugün nerelerde, neler yapıyorlar?

KARANLIK ODA, emperyalizme uşaklık yapanlardan, onun sunduğu imkanlardan beslenerek iktidar olanlardan anti emperyalist çıkmayacağın, nedenleriyle gözler önüne seriyor.

KARANLIK ODA’da, Türkiye devrimcilerinin idolü olan DENİZ GEZMİŞ’in mücadelesinden hareketle, iki devrimci jenerasyonun mücadelesi doğruları ve yanlışlarıyla anlatılıyor.

Yer yer “iki kuşağın tartışması”na dönüşen kitapta, ülkenin bugünkü çıkmaza nasıl sürüklendiği vak’alar ve tanıklıklarla gözler önüne seriliyor…

Celile, Yeşil Mürekkep ve İpek Sabahlık gibi çok satan romanlara imza atan Osman Balcıgil, bu kitabında “araştırmacı gazetecilik” günlerinde kullandığı “deneme” tarzını kullanmış.

Usta çizer Kutlukan Perker’in illüstrasyonlarıyla zenginleşen kitap, tarihin derinliklerine inerken , aynı zamanda, DENİZ GEZMİŞ’E SAYGI DURUŞU’nda da bulunuyor.

KARA KARGA YAYINEVİ